رمان سیگار شکلاتی نوشته هما پور اصفهانی|رمان جدید هما پور اصفهانی

رمان سیگار شکلاتی

نوشته مهلا اکبری [پست ارسالی]
به عنوان یک خواننده و عضو کوچکی از این خانواده بزرگ و پر طرفدار، و به عنوان یک دوست تا جایی که سواد و علم و دانش ناچیزم اجازه می داد ناخونکی به دنیای نقد و تحلیل زدم. هر اطلاعاتی استفاده شده با منبع هست و صرفا برای اینکه حرفی زده باشم چیزی ننوشتم.
سیگار شکلاتی داستانی معمایی_عاشقانه همراه با قلمی بسیار جذاب که خواننده های زیادی را به خود جذب کرده است نوشته هما پور اصفهانی .
به جرئت می توان گفت داستان از پی رنگ و درون مایه ی قوی ای برخوردار است. به دیگر نکات مثبت این رمان می توان به شخصیت سازی های جالب و البته جذاب نیز اشاره کرد.

علی:دوستان عزیز رمان سیگار شکلاتی به چاپ رسیده و لینک دانلود رایگان رمان از تموم وب سایت ها حذف شده است. از کتابفروشی های معتبر تهیه نمایید

 

سال انتشار: ۱۳۹۵

ناشر : آراسپ

قیمت : ۴۹۰۰۰تومان

تعداد صفحات: ۷۲۸

خلاصه رمان سیگار شکلاتی:

سیگار شکلاتی،پنجمین اثر چاپ شده ی هما پوراصفهانی ست؛
هما پوراصفهانی،با خلق این سوژه ناب و جدید، و همینطور آموزنده،با بیان بعضی از هنجار های اجتماعی و اتفاقاتی که زیاد هم دور از واقعیت نیست،و مخصوصا با ارائه اطلاعات دقیقی که در زمینه های مختلفی که درباره آنها صحبت می شد،بار دیگر ثابت کرد که خواننده وقتش را صرف کار بیهوده ای نکرده و همینطور باعث میشود تا خواننده دیدش را نسبت به محیط زندگی خود بازتر کند. “سیگار شکلاتی”
حتی شنیدن این اسم هم کافیست تا خواننده جذب این کتاب شده و برای دانستن محتوای آن کنجکاو شود!
رمان سیگار شکلاتی از آن دسته کتاب های تفکر برانگیز است که باید خط به خط آن را خواند!
خانم پوراصفهانی با استفاده از دیالوگ های تفکر برانگیز،خواننده را مجبور به تعقل درباره تک تک کلمات میکند!
داستان رمان سیگار شکلاتی با ژانر های معمایی/اجتماعی/عاشقانه،تک محور نیست و فقط بر یک موضوع تمرکز نکرده و علاوه بر ماموریت پلیسی داستان،به برخی از مشکلات اجتماعی جامعه،مسائل عاشقانه و همینطور داستان پیچیده زندگی شخصیت ها(شهراد،اردلان،سارا) نیز پرداخته است.

 

 

 

 

از ویژگی های بارز یک رمان خوب برقراری یک رابطه ی حسی با خواننده است و همچنین درون مایه ی داستان باید آن قدر کشش داشته باشد تا خواننده را وادار کند تا صبح سر کتاب بنشیند و با لذت صفحاتش را ورق بزند.
رمان سیگار شکلاتی با استفاده از تعلیق های فراوان و همچنین استفاده از اشعار زیبا و به جا حین برخوردار بودن از قلم زیبا ی نویسنده، از این دو صفت بارز به خوبی برخوردار است.
شروع داستان درباره دو شخصیت اصلی؛ “شهراد” و “سارا” است و سوالاتی همچون :
سارا کیست؟
ساسان به چه دلیل و چگونه مرده است؟
آن خانه برای کیست و سارا چه نقشی را ایفا می کند؟
دلیل بدرفتاری های خانواده ی شهراد چه می تواند باشد؟
چه چیز شهراد را به مردی منزوی تبدیل کرده است؟
در ذهن خواننده تداعی می شودکه در ۳۰۰ صفحه ی اول این سوالات تا حدودی برطرف می شود ولی همچنان مجهولاتی باقی می ماند.
وارد شدن شهراد به آن خانه ی مجهول را می شود شروع لایه ی میانی داستان ( نقطه ی اوج داستان) نامید.
حالا خواننده تشنه ی هیجان است و منتظر اتفاقات هیجان انگیزی که قرار است در ادامه ی داستان رقم بخورد.
اولین سوژه را می توان تشخیص هویت اصلی سارا دانست. یک کشمکش عاطفی همیشه می تواند حس بی نظیری را به خواننده القا کند.
حالا می توان گفت سارا و شهراد وارد یک کشمکش عاطفی شده اند و از طرفی به دنبال سرنخ برای رو شدن دست مفسدین هستند. شهراد علاوه بر وظیفه ی اصلی اش، وظیفه ی مراقبت از سارا را نیز برعهده دارد.
سوژه ی دوم _ چک کردن دوربین ها_ از هیجان مضاعفی برخوردار است و می توان گفت آن حس بی نظیر برقراری یک رابطه ی حسی با خواننده کاملا شکل گرفته است.
اساسا صحنه های یک رمان تشکیل شده از صحنه های کنشی و سپس صحنه های واکنشی.
رمان
در صحنه های کنشی شخصیت مشرف در پی یک هدف است و امیدوار است تا پایان صحنه به دست اورد او مکرر تلاش میکند اما صانحه ای باعث پسرفت شخصیت مشرف می شود.
چک کردن دوربین هارا می توان یک صحنه ی کنشی نامید.
در صحنه های واکنشی شخصیت مشرفت از پسرفتی که کرده گیج است. حالا باید بفهمد برای جبران چه باید بکند و در نهایت تصمیمی بگیرد.
صحنه بعد از پسرفت در چک کردن دوربین هارا می توان یک صحنه ی واکنشی نامید.
اما نکته ی قابل توجهی که باید به ان دقت فراوانی شود این است که :
هر صحنه یک داستان کوچک است که آغاز, میانه و پایان دارد و در پایان هر صحنه حداقل یکی از شخصیت ها باید تغییر کرده باشد در غیر این صورت صحنه باری را که باید بر دوش نگرفته است.
در بالا گفتیم ورود شهراد به ان خانه ی مجهول نقطه ی اوج و لایه ی میانی داستان است. در لایه ی میانی باید صحنه های کنشی و واکنشی پی در پی باشد و خواننده را همراه با خود درگیر کند. اما متاسفانه در لایه ی میانی سیگار شکلاتی این مورد مشاهده نمی شود و پس از اخرین شکست شهراد اتفاقات حالتی راکد به خود میگیرند.

دانلود رمان هما نوشته *دنیا*(allium) 


کشمکش های عاطفی هنوز هم پای برجاست و شاید این اتفاق مخاطبان خاص خود را داشته باشد اما ممکن است خواننده ای که کتاب شما را به عنوان یک کتاب معمایی انتخاب کرده است را ناامید کند. پس به عنوان یک داستان معمایی_ عاشقانه ، در این قسمت تعادل برقرار نشده است.
کم کم به لایه نهایی داستان نزدیک می شویم.این لایه با صحنه ی کنشی انتقال شهراد و سارا و اردلان به یک خانه ی دیگر اتفاق می افتد.
یک هفته مرخصی دارند. حالا اردلان و سارا از حس خود کاملا اگاه اند بی خبر از اینکه اردلان نیز دل و دین خود را پیش سارا باخته است.
حالش خوب نیست و این کاملا واضح است اما شهراد زیاد سراغ اردلان نمی رود و بجز چند بار انگشت شمار و سرسری از حالش جویا نمی شود.
شاید این یکی از ضعف های شخصیت پردازی باشد که اخلاق شهراد به یکباره تغییر می کند.
ان یک هفته مرخصی تمام می شود بر خلاف انتظار خواننده رابطه ی احساسی بین دو شخصیت مشرف حالتی جدی به خود میگیرد و ان ها ازدواج می کنند اما هنوز یک چیز مشخص نیست. سارا چه رازی را مخفی می کند؟
راز سارا و پا گذاشتن به جایی نامعلوم دوباره حس های نهفته ی خواننده را بیدار می کند.
در این قسمت همه چیز سر جای خودش است. صحنه های کنشی و واکنشی های پی در پی، پرده برداری از چند مورد مجهول و مبهم و در نهایت رو شدن دست تبهکاران شک عظیمی به خواننده وارد می کند.

صحنه ی کنشی ترک شهراد توسط سارا صحنه ای کلیشه ای می باشد که در رمان های قبلی این نویسنده نیز مشاهده شده است و البته دلیل غیر منطقی سارا بیشتر از هرچیزی به چشم میخورد. شاید اگر عوض شدن حالات روحی سارا بخاطر شنیدن حقایق تلخ جایگزین می شد خواننده را بهتر راضی میکرد. اما نویسنده همچنان مصر است و حتی در جمله ی پایانی کتاب، خواننده را در شکی عظیم فرو می برد. ( با ارزوی موفقیت های روز افزون برای خانم پوراصفهانی عزیزم?)


دانلود رمان سیگار شکلاتی نسخه کامل

رمان سیگار شکلاتی فرمت pdf مخصوص موبایل

خواندن رمان سیگار شکلاتی

هما پور اصفهانی

 

757+

نویسنده مطلب: علی میر

علی میرحسینی هستم . 20 سالمه و تقریبا 5 سال پیش تک سایت رو استارت زدم و تا الان با تموم چاله چوله هایی که تو این مسیر داشته داره به راه خودش ادامه میده و امیدوارم تونسته باشم در مسیر فرهنگ و کتابخوانی قدمی حتی کوتاه برداشته باشم .

7 دیدگاه در “رمان سیگار شکلاتی نوشته هما پور اصفهانی|رمان جدید هما پور اصفهانی

 • سحر

  (اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۶ - ۵:۳۹ ب.ظ)

  دوست داشتم انتقادی رو به این خانم نویسنده داشته باشم.ضمن اینکه ایشون نویسنده توانمندی هستند اما بایدبگم ازاخلاق کاری بالا برخوردارنیستند چرا که رمان نوشتن برای ایشون به جای جلب نظر خواننده تنها راهی برای کسب درآمده
  ایشون با این شیوه که رمانهاشونو تانصفه به صورت مجازی قرار میدند وسپس رهاش میکنند تا خواننده برای دنبال کردن اون مجبورباشه کتاباشون به قیمت گزافی بخره نشانه عدم اخلاق کاری ایشونه که حتی با مشغول کردن ذهن خواننده گان وطرفداران دنبال کسب پولند.لطفا این شیوه مضخرفه کسب پولتونو ترک کنید تا طرفدارانتون وازدست ندید.

  246+

  [پاسخ]
 • Ali

  (خرداد ۷, ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۱ ق.ظ)

  کتاب خونه تبریز نیست😢

  16+

  [پاسخ]
 • مهناز

  (خرداد ۲۰, ۱۳۹۶ - ۸:۱۴ ق.ظ)

  سلام چرا متن مجازی رمان سیگار شکلاتی با متن چاپی آن فرق میکنه کلا موضوع عوض شده

  27+

  [پاسخ]
 • پریسا

  (شهریور ۱۰, ۱۳۹۶ - ۳:۰۷ ق.ظ)

  ایکاش کل رمان رو میذاشتید یا اگه قصدتچن تبلیغ بود خیلی اخلاقی رمان رو تبلیغ میکردید نه اینکه نصفه شو بذارید بقیه شو نذارید که خواننده تشنه بشه کتاب رو بخره

  0

  [پاسخ]
 • پریسا

  (شهریور ۱۰, ۱۳۹۶ - ۳:۰۸ ق.ظ)

  ایکاش کل رمان رو میذاشتید یا اگه قصدتون تبلیغ بود خیلی اخلاقی رمان رو تبلیغ میکردید نه اینکه نصفه شو بذارید بقیه شو نذارید که خواننده تشنه بشه کتاب رو بخره

  0

  [پاسخ]

  علی میر پاسخ در تاريخ شهریور ۲۲ام, ۱۳۹۶ ۱۲:۰۷ ب.ظ:

  سلام . دوست عزیز متاسفانه ادامه رمان از طرف نویسنده متوقف شد و حدقل از طرف سایت همچین قصدی نداشتیم .

  0

  [پاسخ]
 • حكيمه

  (شهریور ۱۴, ۱۳۹۶ - ۱:۲۹ ق.ظ)

  چرا فرق دارن مجازى و کتابش؟درسته ممکنه مجوز چاپ ندن ولى دلیل نمیشه اونى که چاپ نشده رو تا نصفه بذارید تو سایت…

  1+

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *